Videoblog Vaše cestovatelské video nemá asi valný smysl blíže obsahově popisovat, podobné stránky mají daný princip - země, město, turistická destinace či konkrétní hotel zachycený na videu Vám pomůže udělat si lepší představu než stručný popis v katalogu cestovní kanceláře. Příjemnou zábavu!

BYLA lepší Cestománie, nebo JE lepší Na cestě?

15. 7. 2009 | Vložil: Jarpar01 | Rubrika: Česká republika | | čteno: 96x

Myslíte si, že dnes není možné cestovat po Barmě, protože se tato země již velmi dlouho jmenuje Myanmar? Jste toho názoru, že politika do televizních pořadů o cestování nepatří? Chyba lávky, Česká televize, naše veřejnoprávní médium s naprosto neuvěřitelnými provozními náklady nás lehce přesvědčí o opaku, a plní díly svého pořadu Na cestě nesmyslnými bláboly, kterými chce zřejmě demonstrovat svoji politickou orientaci. I tak jsem schopen ocenit to, že se věnuje mému oblíbenému tématu, jenže… jenže v tu chvili si vzpomenu na to, že před ne až tak dlouhou dobou připravovala ta samá televize pořady s neporovnatelně vyšší kvalitou (upozorňuji, že podle MÉHO názoru) -- ano, byla to původní Cestománie. Ten pořad měl všechno, co od něj očekávám, počínaje informacemi o konkrétní destinaci, vychytanou kvalitu kamery a v neposlední řadě také vtip komentářů, který je pro tento formát -- můžeme mu říkat bez průvodce -- velmi důležitý.

Původní Cestománii dodávalo České televizi Febio. Podle mne si pořad zachoval svoji úroveň po celou dobu vysílání, a přes nutnou mírnou a téměř nepostřehnutelnou změnu, vynucenou přechodem na komerční NOVU, si ji držel i tehdy, když už se jmenoval Nová cestománie. Febio prostě vědělo, jak na to, a sledovanost i na komerčním kanále byla vysoce nadprůměrná. Přesto ale po čase musel pořad ustoupit jiným dravcům, a najednou bylo -- opět zdůrazňuji PRO MNE -- pusto a prázdno. Tak pravda, ČT měla (a má) např. svůj Objektiv, pořad kvalitní, ale to jsou pouze střípky, které si nekladou mít ambice pořadu do hlavního vysílacího času. Pusto a prázdno píšu přesto, že ČT už v té době představila svůj nový pořad Na cestě. Pořad je opět připravován subdodavatelem (také si říkáte, kam všechny Vaše peníze za TV poplatky jdou?), tentokrát jde o studio filmové a televizní produkce Frmol.

Tady dám pouze malou vsuvku -- podle mého názoru je na první pohled jasné, že co pořadu pravděpodobně schází nejvíc, jsou peníze, kdo šetří, má za tři. Mě se ale zdá, že Česká televize nešetří, a i tak má za ony jmenované TŘI, poplatky jsou polatky, a když jim je neodvedete, pošlou na vás -- raději to dám do uvozovek, možná to tak není -- téměř “exekutora”.

Na cestě je relativně příjemné pokoukání, alespoň z hlediska obrazové fotografie. Takovou má totiž koncepci -- minimum “herců” a plno opravdu “vymazlených” image záběrů. Takže videostopě nelze -- ani scénáři ani kameře -- nic zásadního vytýkat a můžete občas i údivem ááchnout. Jenomže obraz bez zvuku, to je v tomto případě jako rybník bez vody, a tady občas dostanu záchvat, končící přepnutím na jiný kanál.

To, čemu se původní Cestománie i její Nová jmenovkyně s úspěchem vyhýbaly, je tady rozvedeno do absurdna. A tak v rámci jakéhosi solidárního pohledu na šíření demokracie cestujeme v pořadu Na cestě skutečně po neexistující Barmě. Ovšem s kým je ČT solidární mi není opravdu jasné, sledujete-li občas např. CNN, kterou nelze obviňovat z obdivu k tamnímu režimu, nikdy si nedovolí ho označit jménem, které má v případě ČT zřejmě symbolizovat její odpor k vojenskému převratu, ke kterému v této zemi došlo, a po němž byla země přejmenována. Jiným a odpuzujícím příkladem byl díl o Havaně, tady už vám pouze doporučím podívat se na to, co museli pánové Donutil a Bartoška číst.

Ano, ČT v rámci svého internetového archivu nabízí shlédnutí dílů Na cestě, a to na této adrese

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185966822-na-ceste/

za což ji musím skutečně pochválit. Přes mé výtky, týkající se především komentáře, každému doporučuji si ty díly, které mu náhodou unikly v TV, rozhodně prohlédnout. Protože i když jednooký, je pořad v současné době král, alespoň co se aktivní tvorby týká (samozřejmě pokud nepočítám reprízy kompletní Nové cestománie na NOVĚ každý den dopoledne, jsem rád, že je pořad opět v TV, všichni můžeme porovnávat).

A úplně na závěr, protože jsme videoblog, přiložím jenom návnadnou ukázku formátu přesně podle mého gusta. (Tady si musím upřímně přiznat, že hodnocení pojetí nebo úrovně pořadu je do značné míry subjektivní, a vkus má každý jiný.)

Související články

Klíčová slova: , , ,

1 komentář
Napiš komentář »

  1. tady neni o cem mluvit a co porovnavat – ten, kdo Cestomanii pamatuje, muze u sledovani Na ceste jenom zamacknout slzu. Na druhou stranu uznavam, ze dobry jsou dily z CR, to je oziveni (i kdyz je jasny, ze tim asi spis setrej penize)

Napiš komentář