Videoblog Vaše cestovatelské video nemá asi valný smysl blíže obsahově popisovat, podobné stránky mají daný princip - země, město, turistická destinace či konkrétní hotel zachycený na videu Vám pomůže udělat si lepší představu než stručný popis v katalogu cestovní kanceláře. Příjemnou zábavu!
HLEDAT VIDEO

Ganga posvátná, krásná a špinavá (Indie bez žloutenky)

19. 7. 2009 | Vložil: Jarpar01 | Rubrika: Indie | | čteno: 624x

Jsou země s hygienickými normami na takové úrovni, že si k levné letence musíte bohužel připočítat několik tisíc korun za očkování, než se vydáte na cestu. Jednou z nich je i Indie, země z turistického hlediska nádherná -- viz video, levná a doslova PLNÁ vetšinou přátelských a dobrosrdečných lidí. Když mi poprvé před několika lety vyprávěla režisérka dokumentárního filmu z Bengálska hrůzostrašné příhody, týkající se hlavně největší indické řeky Gangy, měl sem za to, že jde spíš o přehnanou útlocitnost příslušnice něžného pohlaví, příliš navyklou na přítomnost papíru na toaletách. V případě tohoto veletoku není ovšem dobré brát dostupná varování na lehkou míru.

S Gangou je problém -- jako posvátná řeka slouží místním k pravidelnému očišťování se, jehož součástí je i pití říční vody. Hustota obyvatelstva kolem toku je obrovská, navíc během roku ještě houstne při festivalech, kterých se zůčastňují desítky milionů lidí! Mnoho z vás určitě ví o rozprašování popela mrtvých do řeky, před vlastní kremací jsou těla k místům spálení taktéž mnohdy posílána po proudu. To vypadá -- mírně řečeno -- z našeho pohledu nezvykle, jenže podle výzkumů místních specialistů nezpůsobují tyto praktiky z hlediska stupně znečištění či škodlivosti prakticky nic. Tím, co způsobuje škody největší jsou prý hlavně obrovské výpustě odpadních vod z velkoměst, bez přítomnosti jakýchkoliv čističek, i přímé znečišťování stovkami podniků (zejména koželužen).

Proto je při cestě sem na místě určitě opatrnost, i místní vám totiž potvrdí: Ganga je posvátná řeka, ale špinavá také, a na různých místech toku jsou pod vedením náboženských představitelů dokoce pořádány “bojkoty” očišťování, mající za cíl donutit místní správu zasáhnout proti největším znečišťovatelům. Nicméně, stejně jako celá Indie, je i Ganga a její okolí nádherná a určitě se k ní zajeďte podívat -- viz. následující video z horního toku městem Haridwar (tady ještě tak špinavá není). Vodu si ovšem vezměte sebou balenou.

Doporučte článek ostatním:
  • Facebook
  • Twitter
  • Jaggni to!
  • Linkuj.cz!
  • del.icio.us

Související články

Klíčová slova: , , , ,

Napiš komentář