Videoblog Vaše cestovatelské video nemá asi valný smysl blíže obsahově popisovat, podobné stránky mají daný princip - země, město, turistická destinace či konkrétní hotel zachycený na videu Vám pomůže udělat si lepší představu než stručný popis v katalogu cestovní kanceláře. Příjemnou zábavu!
HLEDAT VIDEO

Sintra – tip na výlet z Lisabonu

30. 7. 2009 | Vložil: Jarpar01 | Rubrika: Portugalsko | | čteno: 1,541x

Pokud trávíte několik dní v portugalském Lisabonu, neměli byste si nechat ujít návštěvu jedné z nejvýznamějších památek v zemi - městečko Sintra. Vzdušnou čarou je to z Lisabonu něco kolem 20 km, ale protože nepoletíte balónem, je lepší udávat vzdálenost časem dopravy - pokud pojedete vlakem, za půl hodiny jste na místě. Vlak je určitě nejlepším spojením, dá se sice využít i autobusu, ale vlak je levnější. Navíc minimálně na této trase jezdí vlaky ve stoprocentní kondici - čisté, bez zápachu a klimatizované i přesné.

Teď jedna malá annonce na cizí stránky: když jsme navštívili Lisabon, vycházeli jsme z velmi pěkného miniprůvodce Lisabonem, a musím pouze chválit, všechno z něj do puntíku souhlasí, s jedinou vyjímkou: a tou je místo odjezdu vlaku z Lisabonu do Sintry. Na stránkách se dočtete, že vlak jezdí z Jardim Zoologico. V době vzniku uvedeného článku to tak pravděpodobně bylo, dnes však vlaky z této zastávky až do Sintry nejezdí. Pokud byste cestovali odtud, je potřeba vystoupit na předposlední stanici a přestoupit na vlak, který jede dále. A tyto vlaky jsou v současné době vypravovány z lisabonské stanice Rossio! Věřte nám, že je to tak, protože jsme před cca měsícem na Jardim Zoologico vlak do Sintry marně hledali :-).

Poté, co jsme z jízdního řádu zjistili, že vlak přímo do Sintry jezdí z uvedeného nádraží Rossio, nám ovšem začala hlavou vrtat jiná myšlenka: KDE je to nádraží skryto, protože okolí Restauradores, kde se mělo nacházet, jsme už měli docela “našláplé” a nic podobného perónu jsme nezaznamenali… Takže šup do metra a rychle na již zmíněnou stanici Restauradores. Naštěstí hned první větší budova, která měla ambice ukrývat COKOLI, se ukázala být skutečně vstupní halou do sofistikovaně utajeného vlakového nádraží. Chcete-li mít jistotu na své případné cestě do Sintry, podívejte se na fotografii - to je ono.

lisabon-nadrazi-rossio

Lisabon - vlakové nádraží Rossio

Zpáteční jízdenka na vlak, odjíždějící dvakrát za hodinu (doufám, že jsem se teď nespletl, ve skutečnosti si to moc nepamatuji) stojí necelých pět euro. Vlastní vlak jsem popsal výše; nevím, jak moc bývá “narván” o prázdninách, ale ten náš byl poloprázdný. Za pár desítek minut jste v Sintře.

Už vzhled nádraží dává tušit, jak vypadá celé městečko - roztomilá malebnost na každém kroku. Potom už se musíte rozhodnout, co chcete podniknout - buď si počkáte na nedaleké autobusové zastávce a necháte se dovézt ke vzdálenějším pamětihodnostem - zejména ke známénu Palácio da Pena (Castelo da Pena), nebo se vydáte pěšky k historickému centru Sintry (to jsme zvolili my).

ulicky-sintra

Úzké uličky v Sintře

Úzké uličky jsou doslova vystlány jednou restaurací vedle druhé, a t-r-o-š-i-č-k-u zklamaně musím napsat, že v centru nic moc k vidění není. Zkusili jsme sice vyrazit směrem do kopce k zdálky viditelným hradbám, ale po pěti minutách stoupání jsme to raději otočili zpátky :-). Tady bych rád varoval před obsluhou jedné restaurace, která se nestyděla předložit nám pizzu v ceně 25 euro o velikosti makového koláčku, stoprocentně ohřívanou v mikrovlnné troubě, ale zapoměl sem bohužel, jak se jmenuje… Tak si dejte pozor, jídla jsou zde skutečně velmi předražená.

Jinak je ale Sintra skutečně útulné místo a za pěkného počasí je výlet sem určitě hezkým zážitkem. Nakonec podívejte se na dostupná videa (bohužel zatím cizí, protože se mi nepodařilo objevit kazetu, na kterou jsme tady natáčeli :-(, ale až ji najdu, dodám)

Doporučte článek ostatním:
  • Facebook
  • Twitter
  • Jaggni to!
  • Linkuj.cz!
  • del.icio.us

Související články

Klíčová slova: , , , ,

Napiš komentář